Danfoss 114X7184 Optyma™ Slim Pack, OP-LSQM068NTW09E
Write a Review
SKU:
114X7184
>
Gross weight 83.5 Kilogram
Net weight 66 Kilogram
Volume 546.21 Liter
EAN 5702428561167
Air flow @ 50Hz [m_/h] 3300 m_/h
Applications LBP
China RoHS compliance Out of scope
Compressor model NTZ068-4
Compressor power supply [V] 400/3/50
Condenser Coil Internal Volume [L] 0.58 L
Condenser type D7
Connection type Solder
Contain batteries No
Description OP-LSQM068NTW09E
Electrical code E
EU RoHS compliance Out of scope
Family Optyma™ Slim Pack
Fan blade size [mm] 450 mm
Fan cowl/grill type B2
Fan current @ 50Hz [A] 0.47 A
Fan diameter [mm] 450 mm
Fan power consumption @ 50Hz [W] 110 W
Fan power output @ 50Hz [W] 68 W
Fan power supply [V/Ph/Hz] 230/1/50
Fan voltage @ 50Hz (max) [V] [Max] 230 V
Fan voltage @ 50Hz (max) [V] [Min] 230 V
Frequency [Hz] 50 Hz
High value of nominal voltage at 50Hz [V] 415 V
HMBP Cooling capacity range [kW] (R513A) Not available for this condition / refrigerant
LBP Cooling capacity [kW] (R452A) 1.71 kW
LBP Cooling capacity range [kW] (R452A) 1.6 to 3.6 kW
Length [mm] 464 mm
Liquid line connection [in] 1/2 in
Low value of nominal voltage at 50Hz [V] 380 V
MBP Cooling capacity range [kW] (R449A) Not available for this condition / refrigerant
MCC 8.4 A
Min fuse rating [A] 10 A
Model number OP-LSQM068NTW09E
No. of phases (compressor) 3
No. of phases (fan) 1
Number of fans 1
Phase 3
Product group Condensing Units
Product Name Description Package unit
REACH Candidate List substances Lead (CAS no. 7439-92-1)
Cobalt dichloride (CAS no. 7646-79-9)
BIS(2-ETHYLHEXYL) PHTHALATE (CAS no. 117-81-7)
N,N-dimethylacetamide (CAS no. 127-19-5)
Receiver approval CE
Receiver volume [L] 3.4 L
Refrigerants R404A
R452A
R507A
SCIP dossier no. 909c64e4-e03b-4416-9d18-aed12abdd98a
SCIP dossier product name OPTYMA W09
Segment usage Low Back Pressure
Sound power @ 50Hz [db(A)] 74 dBA
Sound pressure level 50Hz (@1 m distance) [db(A)] 63 dBA
Sound pressure level 50Hz (@10 m distance) [db(A)] 43 dBA
Suction connection size [in] 5/8 in
Technology Reciprocating
Total height [mm] 540 mm
Type Optyma™ Slim Pack W09
UK RoHS compliance Out of scope
Version W09
Voltage 50Hz [V] 380 V
Voltage 50Hz [V] [Max] 415 V
Width [mm] 1079 mm