Danfoss 114X5734 Optyma™, OP-MCRN060MTA02G
Write a Review
SKU:
114X5734
>
Gross weight 95 Kilogram
Net weight 87.019 Kilogram
Volume 866.304 Liter
EAN 5702428563055
Air flow @ 50Hz [m_/h] 4180 m_/h
Applications MBP
Approval CE
EAC
CE evaluated Yes
Compressor model MTZ036-5
Compressor power supply [V] 230/1/50
Condenser type D7
Connection type Solder
Contain batteries No
Description OP-MCRN060MTA02G
Electrical code G
Family Optyma™
Fan blade size [mm] 500 mm
Fan cowl/grill type Cowl
Fan current @ 50Hz [A] 0.97 A
Fan power consumption @ 50Hz [W] 220 W
Fan power output @ 50Hz [W] 65 W
Fan power supply [V/Ph/Hz] 230/1/50
Fan voltage @ 50Hz (max) [V] [Max] 230 V
Fan voltage @ 50Hz (max) [V] [Min] 207 V
Frequency [Hz] 50 Hz
High value of nominal voltage at 60Hz [V] 253 V
In scope of WEEE Yes
Length [mm] 900 mm
Liquid line connection [in] 1/2 in
Low value of voltage range at 60Hz [V] 207 V
LRA 60 A
MCC 23.22 A
Model number OP-MCRN060MTA02G
No. of phases (compressor) 1
No. of phases (fan) 1
Number of fans 1
Phase 1
Product group Condensing Units
Product Name Description Bare unit
REACH Candidate List substances Lead (CAS no. 7439-92-1)
N,N-dimethylacetamide (CAS no. 127-19-5)
Receiver approval CE
Receiver volume [L] 5.2 L
Refrigerants R404A
R452A
R513A
R449A
R448A
R407F
R407C
R407A
R134a
SCIP dossier no. 79dd52a1-5ac2-474c-b3a7-28bf58cc9458
SCIP dossier product name OPTYMA A02 D7
Segment usage Medium Back Pressure
Sound power @ 50Hz [db(A)] 74 dBA
Speed Platform Fixed-speed
Suction connection size [in] 5/8 in
Total height [mm] 705 mm
Type Optyma™ A02
Version A02
Voltage 50Hz [V] 207 V
Voltage 50Hz [V] [Max] 253 V
Width [mm] 900 mm