Danfoss 114X3241 Optyma™ Plus, OP-LPQM068NTP00G
Write a Review
SKU:
114X3241
Net weight 80 Kilogram
Volume 628.992 Liter
EAN 5702428565042
Air flow @ 50Hz [m_/h] 3300 m_/h
Applications LBP
China RoHS compliance Out of scope
Compressor model NTZ068-5
Compressor power supply [V] 230/1/50
Contain batteries No
Description OP-LPQM068NTP00G
Electrical code G
EU RoHS compliance Out of scope
Family Optyma™ Plus
Fan blade size [mm] 450 mm
Fan cowl/grill type H2
Fan current @ 50Hz [A] 0.47 A
Fan diameter [mm] 450 mm
Fan power consumption @ 50Hz [W] 110 W
Fan power output @ 50Hz [W] 68 W
Fan power supply [V/Ph/Hz] 230/1/50
Fan voltage @ 50Hz (max) [V] [Max] 230 V
Fan voltage @ 50Hz (max) [V] [Min] 230 V
Frequency [Hz] 50 Hz
High value of nominal voltage at 60Hz [V] 240 V
HMBP Cooling capacity range [kW] (R513A) Not available for this condition / refrigerant
In scope of WEEE Yes
LBP Cooling capacity [kW] (R452A) 1.7 kW
LBP Cooling capacity range [kW] (R452A) 1.6 to 3.6 kW
Length [mm] 480 mm
Liquid line connection [in] 3/8 in
Low value of voltage range at 60Hz [V] 220 V
LRA 53 A
MBP Cooling capacity range [kW] (R449A) Not available for this condition / refrigerant
MCC 17 A
Min fuse rating [A] 20 A
Model number OP-LPQM068NTP00G
No. of phases (compressor) 1
No. of phases (fan) 1
Number of fans 1
Phase 1
R507A
RLA 12.1 A
Segment usage Low Back Pressure
Sound power @ 50Hz [db(A)] 71 dBA
Sound pressure level 50Hz (@1 m distance) [db(A)] 60 dBA
Sound pressure level 50Hz (@10 m distance) [db(A)] 40 dBA
Speed Platform Fixed-speed
Suction connection size [in] 5/8 in
Technology Reciprocating
Total height [mm] 813 mm
Version P00
Voltage 50Hz [V] 220 V
Voltage 50Hz [V] [Max] 240 V
Width [mm] 1090 mm