Danfoss 114G0502 Optyma™, PL50FXN0
Write a Review
SKU:
114G0502
>
Segment usage: Medium Back Pressure, Refrigerants: R134a, Compressor power supply [V]: 230/1/50
Gross weight 7.889 Kilogram
Net weight 7.889 Kilogram
Volume 18.04 Liter
EAN 5702428570060
Applications MBP
China RoHS compliance Out of scope
Compressor model PL50F
Compressor power supply [V] 230/1/50
Condenser type BG_0
Contain batteries No
Description PL50FXN0
Electrical code G
EU RoHS compliance Out of scope
Family Optyma™
Fan current @ 50Hz [A] 0.08 A
Fan power consumption @ 50Hz [W] 14 W
Fan power supply [V/Ph/Hz] 230/1/50
Frequency [Hz] 50 Hz
High value of nominal voltage at 60Hz [V] 240 V
Length [mm] 300 mm
Low value of voltage range at 60Hz [V] 220 V
Model number PL50FXN0
No. of phases (compressor) 1
No. of phases (fan) 1
Number of fans 1
Phase 1
Product group Condensing Units
Product Name Description Bare unit
REACH Candidate List substances No
Refrigerants R134a
Segment usage Medium Back Pressure
Speed Platform Fixed-speed
Technology Reciprocating
Total height [mm] 150 mm
Type Optyma™ N0
UK RoHS compliance Out of scope
Version N0
Width [mm] 170 mm