Danfoss 021U0341 Micro Channel heat exchanger, MCHE D2100-C, Industrial pack
Write a Review
SKU:
021U0341
>
Rated capacity R410A [kW]: 2.10, Design pressure [MPa]: 4.5, Temperature range [¡C]: -40 - 121
Gross weight 1.23 Kilogram
Net weight 0.643 Kilogram
Volume 10.91 Liter
EAN 5702424291549
Application area Refrigeration
Air Conditioning
Approval EAC
PED
UL
Approval file name SA33862
CE-0062-PED-H-DMC 001-20-CHN-A
ЕАЭС KZ 7100841.13.12.01130
Body material Aluminium
China RoHS compliance Yes
Coil depth [in] 0.63 in
Coil depth [mm] 16 mm
Coil height [in] 9.45 in
Coil height [mm] 240 mm
Coil Length [in] 13.07 in
Coil Length [mm] 332 mm
Connection material Copper
Contain batteries No
Design pressure [MPa] 4.5 MPa
Design pressure [psig] 653 psig
EU RoHS compliance Yes with exemptions
EU RoHS exemption clause 6(c)
Fin pitch [mm] 1.1 mm
Flow direction Single-flow
Fluid Group 1
2
Identical product 021U0510
Inlet connection type Solder, ODF
Inlet size [in] 5/16 in
Inlet size [mm] 7.94 mm
Internal volume [cm3] 150 cm_
Internal volume [in3] 9.2 in³
Max. Working Pressure [bar] 45 bar
Max. Working Pressure [psig] 653 psig
Mounting bar material Aluminium
Number of tubes [pcs] 24
Operation Ambient Temp [¡C] [max] 72 ¡C
Operation Ambient Temp [¡C] [min] -40 ¡C
Operation Ambient Temp [¡F] [max] 162 ¡F
Operation Ambient Temp [¡F] [min] -40 ¡F
Outlet connection type Solder, ODF
Outlet size [in] 5/16 in
Outlet size [mm] 7.94 mm
Packing format Industrial pack
Part Number DM0010
PED category II
Product accessories No
Product group Heat exchangers
Product Name Description Micro Channel heat exchanger
Quantity per packing format 48 pc
Rated cap. conditions [IMP] Air speed=492 ft/min
Ambient temp.=95 ¡F
Delta t=21.6 ¡F
Subcooling=9 ¡F
Rated cap. conditions [SI] Delta t=12 ¡C
Rated capacity R410A [kW] 2.1 kW