Allen-Bradley 100-C72KF00 - 100-C IEC Contactors
Write a Review
SKU:
100-C72KF00
>
100-C IEC Contactor, 230V 50/60Hz, Screw Terminals, Line Side, 72A, 0 N.O. 0 N.C. Auxiliary Contact Configuration, Single Pack
Rated Operating Current, AC-372A
Coil Voltage230V 50/60Hz
No. of Poles3 Poles
Coil TerminationLine Side
Contact Configuration0 N.O. 0 N.C. Auxiliary Contact Configuration
Load FLA (Nameplate Value)0 A