Allen-Bradley 100-C72DJ10 - 100-C IEC Contactors
Write a Review
SKU:
100-C72DJ10
>
100-C IEC Contactor, 24V DC w/ Integrated Diode, Screw Terminals, Line Side, 72A, 1 N.O. 0 N.C. Auxiliary Contact Configuration, Single Pack
Rated Operating Current, AC-372A
Coil Voltage24V DC w/ Integrated Diode
No. of Poles3 Poles
Coil TerminationLine Side
Contact Configuration1 N.O. 0 N.C. Auxiliary Contact Configuration
Load FLA (Nameplate Value)0 A