Allen-Bradley 100-C37UKJ00 - 100-C IEC Contactors
Write a Review
SKU:
100-C37UKJ00
>
100-C IEC Contactor, 24V 50/60Hz, Screw Terminals, Load Side, 37A, 0 N.O. 0 N.C. Auxiliary Contact Configuration, Single Pack
CONTACTOR DATA
Terminal TypeScrew Terminals
Rated Operating Current, AC-337A
Coil Voltage24V 50/60Hz
No. of Poles3 Poles
Coil TerminationLoad Side
Contact Configuration0 N.O. 0 N.C. Auxiliary Contact Configuration
Package Quantity1
APPLICATION DATA
Electrical StandardsUL
LOAD DATA [OPTIONAL]
Utilization CategoryAC-3 Squirrel-cage motor starting and stopping
Load FLA (Nameplate Value)0 A