Allen-Bradley 100-C23EJ300 - 100-C IEC Contactors
Write a Review
SKU:
100-C23EJ300
>
100-C IEC Contactor, 24V DC Electronic Coil, Screw Terminals, Line Side, 23A, 3 N.O. 1 N.C. Main Contact Configuration, Single Pack
CONTACTOR DATA
Terminal TypeScrew Terminals
Rated Operating Current, AC-323A
Coil Voltage24V DC Electronic Coil
No. of Poles4 Poles
Coil TerminationLine Side
Contact Configuration3 N.O. 1 N.C. Main Contact Configuration
Package Quantity1
APPLICATION DATA
Electrical StandardsUL
LOAD DATA [OPTIONAL]
Utilization CategoryAC-3 Squirrel-cage motor starting and stopping
Load FLA (Nameplate Value)0 A