Allen-Bradley 100-C16UKF400 - 100-C IEC Contactors
Write a Review
SKU:
100-C16UKF400
>
100-C IEC Contactor, 230V 50/60Hz, Screw Terminals, Load Side, 16A, 4 N.O. 0 N.C. Main Contact Configuration, Single Pack
Rated Operating Current, AC-316A
Coil Voltage230V 50/60Hz
No. of Poles4 Poles
Coil TerminationLoad Side
Contact Configuration4 N.O. 0 N.C. Main Contact Configuration
Load FLA (Nameplate Value)0 A