Allen-Bradley 100-C16UKF10 - 100-C IEC Contactors
Write a Review
SKU:
100-C16UKF10
>
100-C IEC Contactor, 230V 50/60Hz, Screw Terminals, Load Side, 16A, 1 N.O. 0 N.C. Auxiliary Contact Configuration, Single Pack
Rated Operating Current, AC-316A
Coil Voltage230V 50/60Hz
No. of Poles3 Poles
Coil TerminationLoad Side
Contact Configuration1 N.O. 0 N.C. Auxiliary Contact Configuration
Load FLA (Nameplate Value)0 A