Allen-Bradley 100-C16UKF01 - 100-C IEC Contactors
Write a Review
SKU:
100-C16UKF01
>
100-C IEC Contactor, 230V 50/60Hz, Screw Terminals, Load Side, 16A, 0 N.O. 1 N.C. Auxiliary Contact Configuration, Single Pack
CONTACTOR DATA
Terminal TypeScrew Terminals
Rated Operating Current, AC-316A
Coil Voltage230V 50/60Hz
No. of Poles3 Poles
Coil TerminationLoad Side
Contact Configuration0 N.O. 1 N.C. Auxiliary Contact Configuration
Package Quantity1
APPLICATION DATA
Electrical StandardsUL
LOAD DATA [OPTIONAL]
Utilization CategoryAC-3 Squirrel-cage motor starting and stopping
Load FLA (Nameplate Value)0 A