Allen-Bradley 100-C12KJ01M - 100-C IEC Contactors
Write a Review
SKU:
100-C12KJ01M
>
100-C IEC Contactor, 24V 50/60Hz, Screw Terminals, Line Side, 12A, 0 N.O. 1 N.C. Auxiliary Contact Configuration, Multi Pack- Sold in Package of 20
CONTACTOR DATA
Terminal TypeScrew Terminals
Rated Operating Current, AC-312A
Coil Voltage24V 50/60Hz
No. of Poles3 Poles
Coil TerminationLine Side
Contact Configuration0 N.O. 1 N.C. Auxiliary Contact Configuration
Package Quantity20
APPLICATION DATA
Electrical StandardsUL
LOAD DATA [OPTIONAL]
Utilization CategoryAC-3 Squirrel-cage motor starting and stopping
Load FLA (Nameplate Value)0 A