Allen-Bradley 100-C12KF10M - 100-C IEC Contactors
Write a Review
SKU:
100-C12KF10M
>
100-C IEC Contactor, 230V 50/60Hz, Screw Terminals, Line Side, 12A, 1 N.O. 0 N.C. Auxiliary Contact Configuration, Multi Pack- Sold in Package of 20
CONTACTOR DATA
Terminal TypeScrew Terminals
Rated Operating Current, AC-312A
Coil Voltage230V 50/60Hz
No. of Poles3 Poles
Coil TerminationLine Side
Contact Configuration1 N.O. 0 N.C. Auxiliary Contact Configuration
Package Quantity20
Load FLA (Nameplate Value)0 A